Životní cyklus výrobních nástrojů většinou nekončí hned po prvním použití. Odpovědí na opotřebení jejich geometrií jsou na mikrometr přesná měření a nástrojové brusky. Snahou je, aby po jejich aplikaci bylo jen těžko poznat, který nástroj je nový a který jen nově nabroušený. Jak to?
Běžně se ostří nástroje z tvrdokovu (HM), z rychlořezné oceli (HSS) i z chrom-vanadiové oceli (CV). A to nástroje různých typů:
Možné je ostřit nejen nástroje běžných geometrií, ale s pomocí výkresové dokumentace a vysoce přesných CNC přístrojů se dají naostřit i nástroje speciální či vyrobené na zakázku.
Z renovace nástrojů typicky těží strojírenství, zpracovatelský průmysl, zakázková výroba a příbuzná odvětví. Například:
Šíře aplikace ostření se oborově neomezuje. Faktickou otázkou spíše je, co je třeba naostřit? A to nás přivádí k další otázce.
Při úvodní konzultaci projednáme Vaše potřeby. Díky vysoce spolehlivé měřící technice jsme schopni proměřit řeznou geometrii nástrojů – a to včetně řezných úhlů. Důležité je, aby takové měření proběhlo na nových originálních geometriích od výrobce.
Proměřené nástroje a jejich data se posílají do CNC brusek. Brusky se pohybují v 5-ti lineárních osách a jsou vybavené až 6 brusnými kotouči z diamantu nebo CBN. Kapalinové chlazení zabraňuje veškerým deformacím materiálů a naostřený nástroj na výstupu kontrolují optické měřicí CNC přístroje.
Měření je plně automatizované, principiálně založené na pevných optických systémech bez dotyku. Díky tomu dosahuje přesnosti 1,5 μm, a to i na objektech se složitou geometrií a při opakovaném měření. bez rizika jakéhokoliv opotřebení nástroje.
Výsledkem ostření jsou nástroje, které mají shodnou geometrii s nástroji nově vyrobenými. Další vylepšení vlastností broušených nástrojů lze docílit technologií povlakování. Podle konkrétních potřeb se o vaše nástroje postaráme od začátku až do konce jejich výrobního cyklu.
Můžeme pomoci ošetřit i vaše nástroje?